Az Egyesült Államok visszavonta szerdán a kétmillió dolláros pénzügyi támogatásra tett ígéretét az ENSZ egy éve létrehozott Terrorizmus Elleni Hivatalától, továbbá úgy döntött, hogy alacsonyabb szinten képviselteti magát a szervezet most kezdődő első konferenciáján – jelentette a Reuters hírügynökség, amely szerint Washington ebben az esetben is anyagi támogatása megvonásával próbálja meg elérni a világszervezet megreformálását.
A döntés mögött az áll, hogy a szakosított ENSZ-szervezet vezetője, a több mint 30 éves diplomáciai tapasztalattal bíró, orosz Vlagyimir Voronkov úgy döntött: a konferencia egy részén – az információcseréről és a külföldi terroristákkal szembeni küzdelemről szóló vitákon – nem vehetnek részt a kormányoktól független érdekcsoportok és a média sem - közölte a Reutersszal egy neve elhallgatását kérő amerikai tisztségviselő. A hírügynökségnek arra a kérdésére, hogy befolyásolta-e a döntést Voronkov orosz nemzetisége, a tisztségviselő azt válaszolta, hogy igen, számított, de az is, hogy Voronkov „óriási nyomás alá került hazája részéről” a konferencián. Voronkov hivatalát az ügyben nem tudta elérni a Reuters. A nyugati országok azzal vádolják Vlagyimir Putyin orosz elnök kormányát, hogy akadályozza a civilszervezetek működését.
Az Egyesült Államok és más országok is a konferencia szervezésekor próbálták elérni António Guterres ENSZ-főtitkárnál és az egy éve kinevezett Voronkovnál, hogy ezek a szervezetek az egész konferencián részt vehessenek hasznosságuk miatt. „Kérésünk süket fülekre talált, és az olyan országoknak, mint Szíria, Venezuela, Irán vagy Oroszország, szemmel láthatóan nagyobb beleszólása volt az ügyben, mint azoknak, amelyek a legtöbbet teszik a terrorizmus ellen” – mondta a nyilatkozó amerikai tisztségviselő. Hozzátette, hogy Washingtont az eredeti tervvel ellentétben nem egyik minisztere fogja képviselni, hanem a külügyminisztérium terrorelhárítási főosztályának ügyvezető helyettes koordinátora.
Egy - szintén a neve elhallgatását kérő ENSZ-tisztségviselő – úgy nyilatkozott, hogy a civilszervezetek azért nem vehetnek részt a két nevezett vitában, mert azokon „a terrorelhárító szervezetek vezetői valószínűleg sok kényes információt fognak megosztani egymással”. A kétnapos konferencián várhatóan 120 ország képviselteti magát – belügyminiszteri vagy a terrorelhárítási vezetői szinten –, valamint részt vesz rajta mintegy száz civilszervezet. Az Egyesült Államok a múlt héten kilépett az Emberi Jogi Tanácsból, mert szerinte a testület elfogult Izraellel szemben, továbbá azért, mert meglátása szerint nem halad az ENSZ reformja.
(MTI)